Szczególne uwagi przy klejeniu flizeliny do malowania w celu indywidualnego kszałtowania wyglądu ścian, np. Rasch Wallton
Jest to półprodukt, który jest uszlachetniany farbą, lazurem lub innym kreatywnymi technikami. Podczas malowania farbami dyspersyjnymi należy przestrzegać następujących zasad: unikać wycieków podczas tapetowania i usuwać całkowicie resztki kleju. Może on prowadzić do nieregularnego wchłaniania oraz do powstawania plam po malowaniu (klej wysycha i utrudnia tym samym malowanie tapety).
Dobrać odporną na zmiękczacze farbę dyspersyjną, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do działania wymiennego (efekt klejenia) między tapetą i warstwą farby. Warstwa farby musi być równomiernie nanoszona wałkiem z mikrofazą z krótkim włosiem, malowanie jednej ściany nie powinno być przerywane. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, aby uzyskać poprawną konsystencję nanoszonej farby. W razie potrzeby konieczna jest druga powłoka farby. Cienie, które występują na tle struktury materiału, tkaniny, naturalnych efektów itp. na ścianie, są naturalne i podkreślają charakter tapety. Tych zamierzonych efektów nie można wyeliminować czy zniwelować poprzez jedno- lub wielokrotne malowanie. Przede wszystkim na suficie w szczególnie niedogodnych warunkach świetlnych może być konieczne malowanie techniką na krzyż. W przypadku zastosowania technik kreatywnych (lazurowanie, pokrywanie gąbką lub przecieranie itd.) należy uprzednio wypróbować technikę na nieprzyklejonym wzorze, czy jej rezultat spełnia oczekiwania.