Możliwe wady i ich przyczyny
Różnice kolorów
Czy wszystkie rolki tapety mają ten sam numer serii produkcyjnej? Jeśli tak jest, wada ta powinna być widoczna już podczas kontroli przed tapetowaniem, patrz punkt 3 i instrukcja nr 7 BFS (Federalna Komisja ds. Farb i ochrony dóbr materialnych) Dyrektywy techniczne dla okładzin ściennych przed tapetowaniem.
Cienie
Jeśli na tapetowanej ścianie powstaną cienie, jedną z przyczyn może być przyklejenie tapety z nachyleniem. Jeśli tak nie jest, wada ta powinna być rozpoznana jeszcze przy kontroli przed tapetowaniem (próba wachlarzowa).
Plamy
Szare plamy występują najczęściej w przypadku alkaliczności (zasadowości) podłoża.
Brązowe plamy
Plamy mogą być wynikiem korozji metali w podłożu (gwoździe, wsporniki, zbrojenie, tlenek żelaza w piasku do tynku itd.).
Żółte plamy
Występują przy tynku i podłożach drewnianych. Z podłoża przebijają przez tapetę pozostałości, które zostały uwolnione przez zawierający wodę klej, np. nikotyna, smary, oleje, składniki drewna i inne substancje.
Czerwone lub fioletowe plamy
Są objawem wilgotnych ścian i/lub pleśni.
Problemy z miejscami połączeń
Miejsca połączeń wybrzuszają się, gdy podłoże nie jest wystarczająco chłonne lub jeśli nie wybrano prawidłowego kleju. Również przeciągi i ciepłe powietrze mogą powodować ten problem.
Błyszczące strefy w miejscach łączenia
Jeśli wyciekający klej nie został poprawnie i starannie usunięty lub łączenie było wielokrotnie za mocno tarte przy dociskaniu, w miejscach połączeń mogą powstawać błyszczące strefy.
Zapach
Każda tapeta ma odpowiedni własny zapach, który po kilku dniach ulotni się. Przy dłużej utrzymującym się zapachu możliwe jest również, że substancje i pozostałości wymyły się z podłoża wskutek nowej warstwy tapety i naniesienia bardzo dużej ilości wody (np. podczas zmiękczania starej tapety, szpachlowania, tapetowania) i naprawdę "brzydko pachną".