Do tapet flizelinowych - klej do flizeliny
Zalety kleju do tapet na flizelinie:
- Utrzymuje się długo na ścianie, a więc jest długo gotowy do użycia (ważne dla procesu klejenia na ścianie).
- Nie rozpryskuje się
- Zapewnia przy odpowiednim przygotowaniu podłoża możliwość usunięcia tapety na sucho.
Do tapet winylowych i reliefowych - specjalny klej (plus 20-30% kleju dyspersyjnego)
- Zawartość dyspersyjna powoduje, że w przypadku rozwarstwionych tapet dolna warstwa papieru jest mocno przyklejona do podłoża a w przypadku mocnej przyczepności makulatura (w razie potrzeby przeprowadzić uprzednio próbę) może służyć do następnych tapetowań.
Do tapet papierowych - klej normalny lub specjalny
- Normalny klej nie plami tak mocno, ponieważ nie zawiera składników dyspersyjnych. Ze względu na sposób nanoszenia zalecany jest jedynie specjalny klej.
Do flizeliny renowacyjnej - klej do świeżych tynków (zalecany)
- Czysto dyspersyjny klej może być używany, gdy flizelina renowacyjna ma pozostać na stałe na ścianie podczas późniejszych prac renowacyjnych i służyć jako podłoże do kolejnych tapetowań.
- Innym wariantem jest zastosowanie specjalnego kleju do styropianu, np. w przypadku obróbki wielokrotnie malowanej tkaniny z włókna szklanego. W takim wypadku klej jest nanoszony na tkaninę szpachelką z zębami. Flizelina renowacyjna jest układana na tę warstwę na sucho i wygładzana kielnią lub szpachelką do tapetowania.
- Ważne! Flizelina renowacyjna powinna być pokryta dla kolejnego tapetowania jednokrotnie cienką warstwą kleju, aby wyregulować przenikanie kleju do podłoża.
- Przykład: W przypadku zastosowania metody »flizelina na flizelinę« pewna część kleju dostaje się do flizeliny renowacyjnej, a dalsza część do tylnej strony tapety flizelinowej. Może być to powodem problemów z
przyczepnością.