Problemy z klejem i czasem zmiękczania
Jeśli klej jest zbytnio rozcieńczony, traci on do 50% a nawet więcej swojej siły klejenia. Wynikiem jest niewystarczająca przyczepność do podłoża: tapeta niepoprawnie przykleja się do podłoża, miejsca połączeń wybrzuszają się lub rozchodzą i może dochodzić do tworzenia się pęcherzyków (nawet po tygodniach, szczególnie w sezonie grzewczym, gdy działają naprężenia powierzchniowe między ścianą i tapetą, w temperaturze zewnętrznej minus 10 stopni i w temperaturze we wnętrzach powyżej 22 stopni). Należy przestrzegać podanego czasu zmiękczania. Ważne jest, aby wszystkie pasy miały ten sam czas zmiękczania (ok. 10 minut).
Porada: Przy ekstremalnie wysokich temperaturach w pomieszczeniu (lato) należy włożyć rolki tapety w worek plastikowy, aby uniknąć przedwczesnego wyschnięcia.
Tapety papierowe
W przypadku tapet papierowych istotne znaczenie ma przestrzeganie czasu zmiękczania. W razie jego niedomiaru prowadzi to do kurczenia się, tworzenia pęcherzyków i fałd. W przypadku tapet wytłaczanych ważne jest , aby klej dostał się również do głębszych wytłoczeń. Jeśli tak nie jest, może dochodzić do różnych naprężeń związanych ze schnięciem.
Tapety reliefowe i winylowe
W przypadku tapet winylowych wymagany jest również czas zmiękczania. Tapety winylowe należy po pokryciu klejem zawsze zwinąć, aby uniknąć wysuszenia krawędzi. W szczególności należy zwrócić uwagę na wystarczająco chłonne podłoże, ponieważ tapeta powoduje prawie wyłącznie osuszenie podłoża.
Tapety flizelinowe
W przypadku tapet flizelinowych wymagane jest wystarczająco chłonne podłoże o neutralnych kolorach. Jeśli podłoże nie jest jednolicie barwne (łaciate), może ono prześwitywać przez tapetę. Dlatego w razie wątpliwości zalecane jest naniesienie pigmentowanego podłoża do tapet.
Podczas tapetowania na flizelinie renowacyjnej tapetowana jest flizelina na flizelinie. Przy tym część kleju przesuwa się na tył flizeliny tapety a część na flizelinę renowacyjną. Może dochodzić do niewystarczającego przyklejenia tapety do podłoża. Zaleca się w takim wypadku wstępne pokrycie flizeliny renowacyjnej klejem.